polish winter open 2015.jpg

POLISH WINTER OPEN 2015

Termín: 3. - 6. 12. 2015AA piktogram

Místo: Szczecin (POL)

Na Mikulášský víkend jsme si dali pěknou nadílku, ale museli jsme si pro ni zajet do Polska. Díky laskavosti a ochotě Jana Edera a zapůjčení vozu z Toyota Auto Eder Karlovy Vary jsme cestu Praha Štětín zvládli jedna dvě – jenom je potřeba si zvyknout, že se neotáčí klíčkem v zámku a na pár dalších drobností. Hned po příjezdu ve čtvrtek večer jsme z Hotelu Radisson po ubytování zamířili na trénink na závodním bazénu. V něm se plavalo v roce 2011 ME olympijských plavců na krátkém bazénu a tenkrát ČR reprezentovala i jedna ze současných trenérek KONTAKTU bB Alžběta Řehořková. Tehdy se z 50m bazénu „vyrobila“ krátká pětadvacítka viz fotogalerie http://www.ecszczecin2011.eu/en/gallery/ ale my jsme na Mikuláše 2015 jeli právě kvůli tomu, že se poplave na dlouhém bazénu, na padesátce, v závodě, jehož výsledky se budou opět počítat do žebříčku pro Rio. Vyrazili jsme v plánované sestavě řidič, trenér a vedoucí výpravy Jan Nevrkla se třemi plavci s reálnou šancí kvalifikovat se do Ria – Vendy Dušková, Anežka Floriánková, Tomáš Hlavinka.
V pátek jsme absolvovali dopolední trénink a po obědě a pauze na hotelu vyrazili na první závodní blok. První start měla Anežka. Před závodem měla týdenní pauzu kvůli nemoci a na tréninku ve čtvrtek to bylo znát – snaha o rychlé vyvlnění po obrátce vypadala spíše jako zasekávající se houpací koník, ale nepodléhali jsme skepsi a postupně dávali vše co nejblíže optimálnímu stavu. Hned první start a … splněný limit MET na kraulové padesátce a osobák o sekundu oproti času ze Soči – 35,87!
Hned vzápětí Vendy svoji hlavní trať 100m prsa, limit MQS má splněný od Glasgow a teď už se snaží splnit náročnější kritérium ČPV. Velký krok k tomu udělala už při Strahov Cupu, a teď před Mikulášem …….. nadílka, splněno – 1:46,34 – osobák z Šutky posunut o více než sekundu a půlka kritéria ČPV je splněna. Cesta do Ria se začíná otvírat.
Hlávka měl ten den doplňkově na rozjezd 50 volný způsob, dali jsme si to průpravně prsama s rezervou a nevypadlo to vůbec špatně – 57,14.
Anežka si střihla ještě jeden osobák o více než sekundu na 50 motýlek za 41,02 (nedávno to ještě bylo kraulové maximum) a Vendy po náročné prsové stovce kraulovou čtyřstovku 5:31,63 – svůj druhý nejlepší výkon na této trati.
Takže pěkný začátek.
Druhý den byl hlavním bodem programu Hlávka – Anežka i Vendy měly dvě stovky – kraulovou a znakovou – pro Vendy spíše doplňkové disciplíny, pro Anežku 100 znak hlavní, paralympijská, ale po týdenní pauze a v kombinaci první kraul, druhý znak, se nedalo čekat zlepšení vynikajícího času z Šutky. Anežka na kraulové stovce osobák o více než šest sekund oproti času z 50m bazénu a téměř dvě sekundy oproti času z pětadvacítky, Vendy nedaleko za výborným časem z Glasgow, na znaku Anežka o sekundu a něco za časem ze Strahov Cupu, (i tak lepší než MQS). Vendy též o něco zpátky za osobákem z Šutky. Tomovi nohy jsou klíčové, i když s nimi nekope – to jsou paradoxy – a i když jsme se snažili nachystat je jak se dalo, opět vypověděli službu, od půlky drncali tam a zpět v posledních 15m byly pod bradou. Takže kotva v závěru a stejný čas jako den před tím při nažhavení – 57,11 – splnění MQS zatím uniká, ale příležitosti domluvit nohám ještě budou, v pažích to Tom rozhodně má a na čas 55 sek, což je MQS je určitě připraven, jenom přemluvit spasmy aby v pravou chvíli byly a to ještě nikoliv flekční, ale extenční.
Na nedělní závěr jsme si dali krásný desert – Anežka byla vzhledem k okolnostem připravovaná na to, že neparalympijská 50 znak je její hlavní disciplína, a že by po bronzu na 50 motýlek a stříbru na 100 znak mohla zkompletovat svoji sbírku a 13 letá plavkyně se toho zhostila excelentně – výborný osobák za 39, 34, jeden z nejlepších bodových výkonů mítinku 835 bodů a 1. místo ve velmi solidní mezinárodní konkurenci.
A pak úplný bonbónek – sestrovražedná řežba našich plavkyň na 200m polohovku – fantastický prsový a kraulový závěr Vendy strhnul polského komentátora k velmi emotivnímu projevu a na konci šestisekundové zlepšení Vendy na 3:13, 29 a více než sekundové Anežky na 3:16,04 – oba časy jsou MET do Ria. Ještě v červnu obě soupeřili v Brně za 3:22 resp. 3:23 a teď už prakticky deseti resp. sedmi sekundový posun.
Vendy vše ozdobila ještě výborným osobním posunem na 2:40,42 na 200 kraul a byl to takový test na opravdovou 400, kterou, věřím, může jet pod 5:25 a dostat se na 8. místo Rio tabulek.
A pak už jenom naskládat náš tetris a vyrazit – za hranicemi nám teta z navigace začala říkat nějaké divné věci, ale nakonec jsme ji přestali poslouchat a s příběhem o člunu a rákosí jsme se vynořili na správném místě a dojeli šťastně do Prahy.
Díky všem za podporu a přípravu našeho minitýmu a příště opět s naší partou, rozplavanou, na shledanou!
Náčelník

Statistiky o počtu startů a medailové pořadí níže.

Vysvětlivky:

IPC Swimming – Mezinárodní paralympijský výbor pro plavání

MQS (Minimum Qualification Standard) – limit pro Paralympiádu v Rio de Janeiru; jeho splnění je základní podmínkou startu na Paralympiádě v Riu z pohledu IPC Swimming; jeho splnění neznamená automaticky záruku startu na paralympiádě; IPC Swimming rozděluje mezi jednotlivé země kvótu, kterou určuje umístění plavců dané země v žebříčku splněných MQS a celkový světový poměr rozdělovaných míst na Paralympiádě pro ženy a muže zvlášť vydělený celkovým počtem všech plavců na světě se splněným MQS (složité, ale pochopitelné, celkový počet sportovců na paralympiádě je nutné držet v organizovatelném počtu a celkový počet míst se musí mezi jednotlivé země nějak spravedlivě rozdělit); plavci mohou startovat pouze v disciplínách, ve kterých splní MQS, případně ME viz níže

MET (Minimum Entry Time) – limit pro Rio, který je měkčí než limit MQS a umožňuje plavci s již splněným MQS v určité disciplíně startovat v jiné disciplíně kde splní alespoň MET; splněný MET bez alespoň jednoho splněného MQS neznamená nic, plavec není v žebříčku pro Rio vůbec evidován; do žebříčku se dostává teprve ve chvíli splnění MQS a teprve následně jej splněné MQS nebo alespoň MET opravňují ke startům i v dalších disciplínách.

Kritérium ČPV – umístění do 8. místa v první polovině startovního pole na posledním MS; závodníci do 23 let mohou toto kritérium nahradit zaplaváním stejného nebo lepšího času, který znamenal první polovinu startovního pole do 8. místa na posledním MS (tento výkon musí zaplavat 2x).

Výkony na 50m a 25m bazénu – výkony na 25m bazénu jsou vždy rychlejší pro plavce, který dokáže provést obrátku v dobré rychlosti a odrazit se alespoň rukou; u plavců disponujících kvalitním odrazem nohama je 25m bazén vždy výhodnější a časy z něj mohou být při perfektně naučených obrátkách významně rychlejší než z 50m bazénu; u plavců, kde je i odraz rukou značně limitovaný a obrácení do opačného směru zabere hodně času je rychlejší 50m bazén.

 


Přiložené soubory

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995