Místo: Pieter van den Hoogenband zvemstadion, Eindhoven, Nizozemsko

Plavci: Jana Berušková, Tomáš Hlavinka

Sportoviště

Mítink, kterého se zúčastnilo téměř 400 sportovců ze všech koutů Evropy, se konal v krásném prostředí a výborném zázemí plaveckého stadionu  Pietera van den Hoogenbanda. Za účasti velké divácké podpory, mezi nimiž se rozhodně neztratili ani čeští fanoušci, bylo k vidění celkem 24 světových a 42 Evropských rekordů.

Průběh soutěže

ČSTPS reprezentovali celkem 2 plavci pod vedením trenéra Štěpána Caganě. Oba plavci trénují v průběhu roku v Praze, pod vedením trenéra SK KONTAKT PRAHA Jan Nevrkly.

Tomáš Hlavinka startoval v sobotu v disciplíně 50m volný způsob kde obsadil v kategorii S5 časem 57,61 10. místo. Jelikož Tom pojal start na 50m VZ pouze jako přípravu na svůj hlavní závod 50m P, byl to pěkný výkon, který ukazoval vzhledem k možnostem na dobrou připravenost a téměř zaručoval postup do finále. V jeho hlavní disciplíně prsařské padesátce, která přišla na pořad poslední den mítinku v neděli, se mu dařilo dle očekávání lépe a v kategorii SB3 se časem 57,58 hladce probojoval do finále, které se plavalo ten den odpoledne. Svůj čas ve finálovém startu ještě vylepšil a časomíru zatavil na hodnotě 56,87, což stačilo na celkové 6. místo. Čas byl o něco pomalejší, než na loňském MS v Montrealu, ale vzhledem k prodělané dlouhé nemoci, která výrazně nabourala Tomův tréninkový plán, se rozhodně jednalo o úspěšné zakončení sezóny.

Jana Berušková startovala také ve dvou disciplínách. 50m motýlek v čase 1:24,05 blízko osobního rekordu a ve sloučené třídě S2-S5 z toho bylo 9. místo. Poslední den závodu startovala na stejné vzdálenosti plavené znakem. V odpoledním finále si časem 1:18,42 zaplavala osobní rekord a i její vystoupení je možno hodnotit jako úspěšné poněvadž po loňském klasifikačním martyriu a obtížně pochopitelném přeřazení do třídy S5 se u ní jedná na vrcholné mezinárodní scéně pouze o souboj s vlastními osobními rekordy.

Nejlépe z českých reprezentantů se umístil Arnošt Petráček, který se na světovou úroveň dostal během dlouhých let práce v KONTAKTU bB a v době kdy bylo možné startovat na paralympiádě pouze pod hlavičkou ČATHS si vybral vstup do této organizace, v jejichž barvách nyní plave. V disciplíně 50m znak vybojoval zlatou medaili v čase 48,65 a přidal ještě stříbro na 50m volný způsob. Sečteno, podtrženo se česká výprava umístila na 15. místě.

Poděkování

Za realizaci a hladký průběh akce patří zvláštní díky především:

KONTAKTU bB – za realizaci celoroční přípravy reprezentantů

Předsedkyni a generální sekretářce Českého svazu tělesně postižených sportovců Radce Kučírkové za administrování         akce i v době přetrvávajícího nefinancování ČSTPS