banner_kolaz_str_2015_n02.jpg

XXIII. Plavecké léto

Plavecké léto je pro osoby s tělesným postižením ideální příležitostí k intenzivní práci na zlepšení fyzické kondice, o které se AA piktogramspolehlivě postará plavání dvakrát denně doplněné o rehabilitační a kondiční cvičení. Je to také příležitost vyzkoušet volnočasové aktivity, ke kterým by se jednotlivec sám o sobě neodhodlal nebo k nim běžně nemá přístup. Mezi takovéto činnosti patří třeba sjíždění Otavy na raftech, potápění, karate, ale také muzikoterapie nebo moderní gymnastika se stuhami a obručemi.

Tyto programy jsou nabízeny na jednotlivých turnusech ve variantách vhodných pro danou věkovou skupinu, která týdny charakterizuje. Triádu pobytů startují dospělí účastníci, střed tvoří mládež a závěr patří nejmladším dětem.

Každý turnus je zakončen plaveckou zkouškou – závodem Strakonice Cup I – III, na kterém se vždy ukáže pokrok dosažený pilným tréninkem minulých dnů.

Plavecké léto je intenzivním zážitkem nejen pro plavce, ale také pro jejich instruktory, kteří zastávají i roli osobních asistentů. Tuto skupinu tvoří mladí lidé, většinou studenti vysokých škol, kteří v průběhu celého roku pomáhají realizovat plaveckou výuku v jednotlivých střediscích sdružení. Pro ně je na pobytu připraveno školení, jehož cílem je vyšší odbornost nejen na akci, ale především při celoročním programu ve střediscích.

Tradiční tečkou za Plaveckým létem bývá rybářský závod, na kterém se organizačně podílí sportovní klub SK KONTAKT PRAHA a který nese název Memoriál Fandy Charváta. Koná se  v areálu Školního statku Střední zemědělské školy v Dobešicích u Písku, kde u rybníčku zasedají ostřílení i zbrusu noví rybáři, aby soutěžili o největší počet ulovených rybocentimetrů.

Média o Plaveckém létu:

Strakonická TV - reportáž ze závodů známých na celém světě, zvláště pak na Strakonicku

Webový portál Vozíčkář - 1. 8. 2015

Webový portál Helpnet.cz - 29. 7. 2015

Strakonický deník - 31. 7. 2015

Historie akce:

Pobytová akce ve Strakonicích byla v roce 1993 akcí, která navázala na historicky první intenzivní týden, který se uskutečnil rok před tím v Praze na Strahově. Obě akce se staly počátkem, který tehdy začal program připravovaný pro tělesně postižené osoby formovat v cílevědomý a systematický proces. Z několika nadšenců, většinou studentů Fakulty tělesné výchovy Univerzity Karlovy, kteří první akci zorganizovali pro skupinu osob po úraze, vzniklo občanské sdružení KONTAKT bB, zaměřené na výuku plavání osob s postižením nejen po úraze, ale také s vrozenými vadami a především osob postižených dětskou mozkovou obrnou.

Z jednoho týdne pro malou skupinu plavců vyrostly týdny tři pro více než stovku plavců, z původních účastníků prvního strakonického léta jsou dnes zasloužilí plavci ověnčení medailemi ze světových šampionátů, vystudovaní inženýři či magistři, docházející do zaměstnání, matky a otcové rodin, kteří více než o sekundách a metrech hovoří o všedních i svátečních zážitcích z úplně normálního života.

Také celá organizace pobytu se změnila – už není možné vystačit jen s původním nadšením, nastoupit musel systém a řád, bez něhož by se v tak velkém měřítku akce nedala zrealizovat, i když  entuziasmus stále patří mezi ingredience, které dávají strakonickým pobytům nezapomenutelnou atmosféru.

XXIII. Plavecké léto podpořili:

 

Čtení pomáhá

 

 

Lesy ČR

 

Konto Bariéry

 

nadace JU
 
 
 
  Lidl  Dudak

 

Chtěli byste podpořit tuto akci?


Přiložené soubory


Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!

Kalendář
září
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
2024

Unikátní metoda Aqua(E)Motion Therapy a její metodická řada KONEV tvůrců Martina Kováře, čtyřnásobného paralympijského vítěze, a trenéra Jana Nevrkly • Plavecká akademie bez bariér v Praze tvořená spoluprací se sportovním klubem SK KONTAKT PRAHA umožňuje pravidelný trénink 140 osobám od 3 do 99 let od lehčích až po nejtěžší postižení • Struktura, koncepce a metodika plavání handicapovaných v ČR • Více než 100 medailí z paralympiád, mistrovství světa a mistrovství Evropy od roku 1995