SK KONTAKT PRAHA na XV. MČR
Brno, 4. - 5. 6. 2010
Nominační kritéria pro mistrovský závod splnilo 29 plavců, které podporoval tým 13 dobrovolníků a 3 pracovníků. Z hloubky padesátimetrového bazénu Za Lužánkami plavci vylovili 6 zlatých, 2 stříbrné a 1 bronzovou medaili. Největší úspěch zaznamenal Vojtěch Franěk na trati 50m motýlek, kde vytvořil neoficiální světový rekord ve své třídě S2.
O pravidelné a poctivé celoroční přípravě přesvědčili všichni plavci kvalitními výkony. Avšak konkurence na mistrovství dokázala, že někdy ani osobní rekordy nemusejí nutně znamenat finálovou účast. Získání mistrovského titulu se však bez něj neobejde. Za víkendem plným překvapení, plaveckých zkoušek a setkání s přáteli se budeme s radostí ohlížet a těšit se na příští ročník.
Systém soutěže: První dva půldny byly na programu rozplavby, jejichž výsledky se započetli do celkového pořadí Českého poháru. Na základě rozplaveb plavci postupovali do finále, které bylo na programu v sobotu odpoledne. Finále se plavali pouze v disciplínách v nichž bylo přihlášeno
Legenda: OR – osobní rekord, VZ – volný způsob, Z – znak, P – prsa, M – motýlek, PZ – polohový závod (pořadí plaveckých způsobů ve štafetovém závodu: Z, P, M, K)
Finalisté mistrovství:
Barth Štěpán se probojoval do finále 100m P, kde se umístil v kategorii juniorů na 6. místě s časem 1:57,9, který byl na úrovni OR. Úspěch zaznamenal také na trati 100m Z, kde o 12 sekund vylepšil své maximum na 2:20,4.
Berušková Jana zaznamenala dvě finálové účasti, z nichž první na trati 50m Z jí vynesla mistrovský titul v kategorii juniorů s časem 1:50,3. Do druhého finále na trati 50m VZ se kvalifikovala OR 1:24,6, v této disciplíně se umístila na konečném 7. místě. Osobní maximum Jana zaplavala i na trati 50m M v čase 1:20,9 a splnila tak kvalifikační kritérium na mezinárodní otevřený závod v Berlíně.
Dolenská Tereza se kvalifikovala do finále na trati 100m P, kde se v žákovské kategorii umístila na 7. místě. Svým osobním rekordům se přiblížila také na tratích 50m a 400m VZ.
Hánová Jana pět přihlášených disciplín proměnila v pět finálových startů v kategorii dospělých a pět osobních rekordů, dvě
Kurka Dominik stejně jako jeho týmová kolegyně Jana proměnil všech pět startů ve finálové účasti. Na trati 400m VZ dosáhl OR 7:31,1 na bronzovou medaili, další osobní zlepšení zaznamenal na tratích 50m a 100m VZ. Jeho výkony mu přinesli kromě stupnů vítězů čtyřikrát bramborovou medaili.
Krňávek Jiří zaznamenal celkem čtyři finálové starty, z nichž jeden proměnil v mistrovský titul v kategorii dospělých na trati 400m VZ časem 6:25,8, jedno
Mikuškovicová Monika tři finálové účasti proměnila ve dvě šestá a jedno osmé místo při čemž finále 100m Z a 100m P zaplavala v OR. Kromě individuálních disciplín také členka štafety SK KONTAKT PRAHA B VZ do 34 bodů
Skalická Tereza z bazénových vod vylovila 5. místo v kategorii juniorů na trati 50m Z. Pozornost si také zaslouží další výkon na trati 50m VZ který Tereza absolvovala plaveckým způsobem kraul ve slušném čase 3:17,0.
Šotová Jana je plavkyní ostřílenou a své zkušenosti přetavila ve dva finálové starty v disciplínách 100m Z a 100m VZ. Svému osobnímu maximu se přiblížila v nemistrovské disciplíně 200m VZ časem 10:37,7.
Strašík Tadeáš plavec v kategorii nejmladších žáků, kterému ani náročný plavecký program neubral na energii:o). Titul mistra republiky v disciplíně 100m Z a zároveň nejlepší výkon mezi plavci do 10 let získal časem 1:53,20, který sice není jeho maximem, ale poukazuje na potenciál, který lze rozvíjet. Tadeáš také posunul svůj OR na trati 100m P o 9 sekund v čase 2:24,7.
Vacek Jan neoficiální kapitán pražského týmu v soutěži družstev ve svém finále 100m Z v čase blížícím se jeho OR vybojoval bramborovou příčku. Své maximum také prověřil na trati 50m VZ, kde jen těsně zůstalo nepřekonáno.
Vaněk Míra nebo také nečekaný finalista dne na trati 400m VZ. Výkon, který je hodno zde vyzdvihnout je 50m M v polohové štafetě B do 30 bodů, jež i přes značnou únavu na konci dne zvládl se ctí.
Vištálová Nasťa osobní rekord 1:30,2 jí po zásluze vynesl titul vicemistra na trati 50m Z v kategorii juniorů. Nasťa také zaznamenala OR na vytrvalecké trati 200m VZ v čase 6:17,7 který znamená posun o více než půl minuty. Do třetice zaznamenala zlepšení i na trati 100m VZ o necelé dvě sekundy.
Nejúspěšnější muž a žena týmu
Franěk Vojta na trati 50m M vytvořil neoficiální světový rekord v hodnotě 1:42,0, do finále 50m Z se kvalifikoval v osobním rekordu a získal 2. místo, ve druhé finálové rozplavbě 50m VZ vyplaval mistrovský titul.
Lišková Kateřina se závodů účastnila krátce po návratu ze studijního pobytu ve Švédsku a dokázala, že ani plavecky nezahálela. Nejhodnotnějším výkonem závodu na trati 50m Z v hodnotě 1 006 bodů se kvalifikovala do finále a stejně jako na trati 100m VZ získala mistrovský titul v kategorii dospělých.
Osobní rekordy:
Barth Vít se nenechal odradit nepovedenou rozplavbou na 100m P, kde byl diskvalifikován pro dohmat jednou rukou a chuť si napravil osobním rekordem na 50m VZ v čase 52,29.
Digrinová Jana se účastnila pouze prvního závodního půldne a ze tří rozplaveb proměnila dvě v osobní zlepšení na tratích 100m P a 400m VZ kde se zároveň kvalifikovala do finále. Kromě času však pokořila jiného soupeře – vlastní trému, která ač vystrkovala růžky, ji nedostihla a Jana tak především sobě dokázala, že píle a vytrvalost jsou nejcennějšími spojenci.
Hlaváček Filip vytěžil z pravidelného tréninku v tomto roce a překonal své OR na tratích 50m Z o 15 sekund a 100m VZ o více jak půl minuty v čase 5:21,4.
Klouda Jakub je jedním z nejúspěšnějších plavců klubu, i když nezaznamenal žádnou finálovou účast, tak pět startů dokázal proměnit v pět osobních rekordů, z nichž nejvýraznější je na trati 200m VZ, který znamenal časem 8:37,7 přískok o rovných 30 sekund.
Pochobradský Michal další plavecký vytrvalec, který zaznamenal OR na své nejdelší trati 200m VZ v čase 6:31,0. Na tratích 50m Z a 100m P se svým maximům výrazně přiblížil.
Pucholt Richard po delší době a pravidelné účasti na tréninku dokázal posunout hranice na dvou tratích 50m Z a
Strašík Matyáš po diskvalifikaci na 100m Z pro předčasný start vytvořil nové osobní rekordy na tratích 100m P a 50m VZ. Matyáš, stejně jako jeho bratr patří k nejmladším žákům klubu s velkým plaveckým potenciálem.
Vodičková Lenka vytvořila OR na trati 100m Z časem těsně pod tři minuty. V ostatních disciplínách se sice do finálových rozplaveb neprobojovala, ale předvedla vyrovnané výkony a především sbírala zkušenosti pro další závody.
Zápotocký José, stejně jako jeho plavecký kolega Kuba, posouval svá maxima ve všech disciplínách nikoli po jednotkách, ale po desítkách sekund. Nové hodnoty jeho maxim jsou na trati 100m Z 2:54,5 (zlepšení o 44 s); na trati 100m P 3:18,4 (zlepšení o 32 s) a na trati 100m VZ 2:25,8 (zlepšení o 25 s) .
Další výkony
Krepindl Jiří po několikaleté přestávce se vrátil k plavání a závodění. Zaplaval osobní rekordy na tratích 100m Z v čase 2:07,9, 50m VZ v hodnotě
Točíková Aneta již zažila vydařenější závody, ale i zde se přiblížila k osobním rekordům na trati 100m Z, kde se jen těsně nedostala do finále. Stejně jako Jirka byla na trati 100m P diskvalifikována pro špatně provedený prsový kop.
Mimo soutěž:
Frajer Vojta tento plavecký rok věnuje postupnému návratu k minulým výkonům a zotavuje se po zimní operaci. Ve svých tradičních disciplínách 50m P a 50m a 100m VZ předvedl vyrovnané výkony, které odrážejí jeho pravidelnou účast na tréninku.
Martin Vondrášek je dlouholetý plavec klubu. Ve znakových disciplínách podal stabilní a vyrovnané výkony na úrovni OR. Kromě tradičních tratí 50m Z a 50m a 100m VZ startoval i na 200m VZ.
Štafety:
Mistrovský štafetový závod byl vyhlášen dle nejpočetnějšího startovního pole ve štafetě volným způsobem do 34 bodů. Tým ve složení Jirka Krepindl, Katka Lišková, Dominik Kurka a Jirka Krňávek potvrdil dominanci pražského klubu a dohmátl v čase 2:45,17 před druhou karlovarskou štafetou a brněnskou, jež vybojovala třetí místo.
Mistrovství bychom se nemohli účastnit bez dlouhodobé podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Nadaci Charty 77 z projektu Sport bez bariér. Děkujeme!
Za SK KONTAKT PRAHA:
Jaroslav Kolář, hlavní trenér společně s asistentkami
Krystynou Polokovou a
Táňou Lálovou
Za věnovaný čas, péči a neutuchající dobrou náladu děkujeme dobrovolníkům: Báře Smékalové, Petře Stejskalové, Renatě Čejpové, Hance Sladké, Adrianě Habermannové, Liborovi Smékalovi, Jirkovi Deutchovi, Martinovi Fábrymu, Lukášovi Bodymu, Janě Točíkové, Tomášovi Strašíkovi a Miroslavu Dolenskému, kteří ochotně podali pomocnou ruku kdekoli bylo potřeba.
Darujte plavcům, dostanete potvrzení a pozvání na akci, na kterou nezapomenete!